Valentīns Livdāns

Darba vieta: DATI Exigen Group

Amats: Vecākais programmētājs (bet tas ir atkarīgs no projekta)

Izglītība: RTU, DITF, LDI, U.Sukovska (Lietišķo datorzinātņu) katedra.

Pāris vārdos aprakstiet uzņēmumu, kur strādājat!

- Viena no vadošajām programmatūras izstrādes kompānijām Baltijā. Uzņēmumā strādā apmēram 300 cilvēku un tam ir šādi galvenie darbības virzieni: IS izstrāde, IT konsultācijas, IT audits un testēšana.

Kādēļ strādājat tieši šajā uzņēmumā?

- DATI Exigen Group ir ļoti perspektīvs uzņēmums, kas piedāvā labas izaugsmes iespējas, bet personīgi mani ļoti saista tas, ka tajā ir daudz ārzemju projektu, kuru ietvaros ir iespējams darbs ārzemēs.

Kā nonācāt līdz šīm amatam?

- Kā jau teicu, tas ir atkarīgs no projekta, pēdējos 2 gadus es strādāju par programmētāju, pirms tam 6 mēnešus biju analītiķis, ļoti iespējams, ka nākamajā projektā būšu programmētājs-analītiķis.

Aprakstiet, lūdzu, savas darba pienākumus.

- Pēdējos 4 gadus ar nelieliem pārtraukumiem (bija īslaicīgas pārcelšanas arī uz citiem projektiem) strādāju vienā projektā. Tas ir viena Lielbritānijas uzņēmuma projekts, kura ietvaros mēs uzturam un attīstām viņu namu pārvaldes sistēmu. Projekta sākuma fāzē arī biju nostrādājis 7 mēnešus Lielbritānijā.

Kāds ir darbs? Darbs ar datoru, ar klientiem, ar kolēģiem?

- Pašlaik man ir pārsvarā darbs pie datora. Tā ir uz 75% programmēšana un 25% analīze. Pēdējos 1.5 gadus es strādāju no mājām. Darbs notiek caur CITRIX, tas ir tā, ka visa mana darba vide atrodas Lielbritānijā un es slēdzos caur Internetu, izmantojot CITRIX, klāt un it kā strādāju tur. Sanāk, ka nav lielas starpības vai strādāt no darba, vai no mājām, un es izvēlējos pēdējo. Bet, cik zinu, tādi projekti pie mums ir liels retums.

Kādas svešvalodas jums ir jālieto darba ietvaros?

- Angļu valodu un vācu valodu (kuru es zinu ļoti švaki). Visiem, kas taisās strādāt IT nozarē, es ļoti rekomendētu zināt vismaz vienu no šīm valodām labā līmenī.

Kādus programmatūras rīkus jūs izmantojat savā darbā?

- Esmu izmantojis daudz un dažādus rīkus. Tas, patiesībā, atkal ir atkarīgs no projekta. Dažos nācās izmantot līdz pat 15 gadu vecas tehnoloģijas (programmēšanas vides) un dažos pavisam modernas.

Kādas zināšanas ir nepieciešamas darbam jūsu uzņēmuma, jūsu vai līdzīgajā amatā?

- Svešvalodu zināšanas, protams, ir ļoti vēlamas. Matemātika, fizika ļoti minimāli, bet tas arī ir atkarīgs no projekta un virziena, kurā tu strādā. Ļoti nepieciešams zināt datubāzes tehnoloģijas datu struktūras, grafu teoriju un visu kas saistīts ar analīzi.

Kuras zināšanas, jūs ieguvāt, studējot RTU, kuros priekšmetos?

- Var teikt, ka visas no šīm zināšanām, ja vien pašam ir vēlme mācīties, ļoti labi pasniedz mūsu universitātē. Personīgi man visvairāk noderēja sekojošo pasniedzēju priekšmeti: J.Eiduka (datubāzes tehnoloģijas), U.Sukovska, J.Grundspeņķa (grafu teorija), G.Matisona (datu struktūras un speciālās datu struktūras), O.Ivasjutas, M.Kirikovas un P.Rusakova priekšmeti. Bet tas nebūt nenozīmē, ka pārējie priekšmeti nav svarīgi.

Ko bija nepieciešams apgūt patstāvīgi, iemācīties papildus? Vai studiju laikā kaut kā pietrūka?

- Universitātē, protams, nemāca kādu konkrētu tehnoloģiju, tur dod tikai bāzes zināšanas (principus) bet ar to arī pietiek. Tālāk, ja darbā kaut kas vajadzīgs, tad to var iemācīties projekta gaitā vai arī pirmsprojekta rīkotajos kursos. Bet ja vispārināt, tad var teikt, ka pašas tehnoloģijas sanāk mācīties patstāvīgi no grāmatām, konsultējoties ar zinošiem kolēģiem.

Kādas bija prasības, stājoties amatā?

- Godīgi sakot, tajā brīdī, kad stājos darbā, prasības bija ļoti minimālas, jo sakarā ar to, ka tuvākajā laikā bija paredzams liels jauno projektu daudzums, bija nepieciešams uzņemt daudz jaunu darbinieku un tāpēc tikt nebija grūti. Cik zinu, tagad ir savādāk. Bet vispār, izejot no tām intervijām, kurās gadījās būt pa šiem gadiem, rodas iespaids, ka pašu darba devēju vismazāk interesē tava universitātes izglītība. Neteikšu kurā uzņēmumā tas bija (tas ir liels uzņēmums), viens no reģiona vadītājs man pats teica, ka viņu darbinieka novērtēšanas sistēma pieņemot jaunu darbinieku vispār neņem vērā izglītību, bet gan tikai valodu zināšanu, iepriekšējo darba pieredzi un tehnoloģiju zināšanu. Tas, manuprāt, nav pareizi.

Kādas ir jūsu izaugsmes iespējas?

- Iespējas ir lielas, ja vien pašam ir vēlme un dari kaut ko, lai tās īstenotu. Tuvā nākotnē mums beidzas pašreizējais projekts, un tagad mēs ar priekšniecību runājam par to, ka man iedos vadīt kādu nelielu projektu. Viss ir atkarīgs no tevis, priekšniecība parasti atbalsta tos, kas grib un māk strādāt un izrāda iniciatīvu.

Cik ilgi domājat strādāt šajā amatā?

- Pagaidām strādāšu, jo ja esi nostrādājis 7 ? 8 gadus un redzi, ka tev tas patīk, tad laikam nav vērts mainīt virzienu.

Vai domājat studēt tālāk?

- Pagaidām nē, bet tas nenozīmē to, ka arī nestudēšu nākotnē.

Kādām rakstura īpašībām jābūt, lai strādātu tajā amatā?

- Manā skatījumā, nekādas īpašas rakstura īpašības nevajag. Es nevaru pateikt, ka visiem IT nozares darbiniekiem būtu kādas kopīgas rakstura iezīmes, visi ir dažādi. Ir jāsaprot to, ko dari un darbam ir jābūt pie sirds (īstenībā tāpat kā jebkurā citā nozarē).

Kādiem cilvēkiem jūs iesakāt studēt datorzinātnes?

- Cilvēkiem, kuriem ir tieksme uz datorzinātni.

Kādus cilvēkus jūs paņemtu sava komandā?

- Labs jautājums. Ja man būtu iespēja izvēlēties cilvēkus savā komandā, tad laikam dotu priekšroku atbildīgiem, iniciatīvu izrādošiem, mērķtiecīgiem (labāk teikt uz rezultātu orientētiem) un ar tieksmi pēc pašizglītošanās.